Motivacija u tenisicama
Jednom kada napraviš taj korak i počneš trčati, napravio si onaj najteži korak. S odluke si prešao/prešla na djela, kauča na trkačku stazu i sa smijanja trkačima koji gutaju kilometre, na „i ja sam jedan od njih“.
No pokretanje nije ono što će te tjerati dalje. Motivacija je sastavni dio trčanja i ja bih rekla jedan od najvažnijih. Svoju motivaciju tražila sam i pronašla u školi trčanja 2015. godine, stoga pišem iz iskustva. Naravno svatko od nas drugačije razmišlja i reagira na situaciju, no vjerujem kako je ovih 8 točaka ono što nas sve povezuje.
- Trčanje u grupi
Jesi individualac, solo igrač koji ne voli „pravila“ ali dok ne probaš trčati u grupi ne znaš što je prava potpora. Osobe s kojima provodiš vrijeme tri puta tjedno postaju tvoji najveći navijači i „supatnici“. Baš nitko te ne razumije bolje od njih i kada malo zaostaneš za svojom grupom, a netko vikne: „Ajde Tea možeš ti to samo još malo poguraj!“, odmah dobiješ vjetar u leđa koji ti je trebao da završiš trening. Svakako bih naglasila i druženje nakon treninga. To je ono što te dodatno motivira da se ustaneš u subotu i dođeš u 8 na trening.
- Okruženje
Trčimo vani i po svim vremenskim uvjetima. Kada si prije škole trčanja izašao na pljusak i hodao bez kišobrana? Baš ta priroda, svježi zrak, sunce i kiša su dodatan element motivacije. Onda kada drugi ostaju doma, ti želiš pokazati da si odradio svoj trening i ništa te u tome nije moglo spriječiti.

- Nova oprema
Možda će netko reći –ma daj pa to je baš površno – ali osjećaj koji dobiješ kada kupiš prve/nove tenisice ili tajce za trčanje i dođeš na trening, je fenomenalan. Osjećaš se bolje u svojoj koži iako je na njoj samo novi komad tkanine. Možda izgleda površno ali dok ne isprobate nemojte suditi.
- Odaberi cilj i reci to svima
Cilj ne mora nužno biti polumaraton ili trčanje brzinom 5:00, jer i odraditi sve treninge u školi trčanja je veliki cilj. Biti redovit i ne preskakati treninge isto tako. Stoga odredi SVOJ cilj i reci ga svima. Na društvenim mrežama, roditeljima, mužu, ženi, djeci, prijateljima. Što više puta ponovite to će vam biti više žao ako ne ostvarite taj cilj. Kod mene je upalilo.
- Samo tvoje vrijeme
Većina vas ima doma obitelj ili radite poslove bez definiranog radnog vremena. Tih sat vremena treninga neka bude samo tvoje. Bez mobitela, laptopa, kuhanja i spremanja. Sat vremena, ništa više.
- Potpora najbližih
Uistinu važan faktor motivacije. Možda će vas na samom početku zezati u društvu ili zamjerati jer sad više nemate vremena za kavu nakon posla jer jurite na trening. Ali kada vide promjenu na vama, onu psihičku i fizičku promjenu na bolje, sigurna sam kako će se i njihov stav promijeniti. Zezancija pređe u ponos, a ponos osoba do kojih nam je stalo je velika dodatna energija i motivacija.
- Pohvali se(be)
Pohvali sam(u) sebe nakon dobro odrađenog treninga. Budi zadovoljan što si pretrčao tri minute u komadu i što si upoznao nove ljude iz grupe. Treba biti ponosan na sebe i svoje postignuće i kada se ono možda čini malo i beznačajno. Motivacijom i upornošću s tri minute do sat vremena. Stoga tenisice na noge i samo hrabro!
- Dobra organizacija vremena
U 21. stoljeću vjerojatno jedan od najvažnijih faktora koji utječe na odustajanje ili odluku da se ne želiš upisati u školu. Nisu to niti kile, niti godine već vrijeme. Dobra organizacija vremena je ključna stvar i ukoliko ju napravimo dobro i to nam postane navika, nema nikakvog problema da se odrade baš svi treninzi prema rasporedu. Jedino što morate je založiti se za sebe i napisati u kalendar – od 18 do 19h trening u Trčaoni.

Iskreno se nadam da sam barem malo pomogla i motivirala. Motivacija je individualna stvar i svakoga od nas pokreće nešto drugo, ali iz iskustva vam mogu reći kako će vam trčanje promijeniti pogled na samog sebe. Kada se nakon treninga, crveni i znojni, pogledate u ogledalo i zadovoljno nasmiješite, sjetite se ovog teksta.
Vidimo se na treninzima.
Napisala: Tea Gvardijan, dežurno piskaralo i polaznica škole trčanja 2015.