Nordijsko hodanje, poznato i kao nordic walking, popularan je oblik tjelesne aktivnosti koji potječe iz Finske. Prvobitno je korišteno kao ljetna trening metoda za skijaše trkače, ali je danas postalo globalni fenomen zahvaljujući svojim brojnim zdravstvenim prednostima. Ova aktivnost uključuje hodanje uz pomoć posebnih štapova, sličnih onima koji se koriste u skijaškom trčanju, ali prilagođenih za hodanje po različitim terenima.
Jedna od glavnih prednosti nordijskog hodanja je njegova učinkovitost u angažiranju više mišićnih skupina. Za razliku od običnog hodanja, koje uglavnom aktivira donji dio tijela, nordijsko hodanje zahvaća i gornji dio tijela, uključujući ruke, ramena i leđa. To čini ovu aktivnost izuzetno korisnom za poboljšanje opće kondicije i jačanje mišića.
Osim toga, nordijsko hodanje je blaga aktivnost koja smanjuje opterećenje zglobova, što ga čini idealnim za osobe svih dobnih skupina, uključujući starije osobe i one koji se oporavljaju od ozljeda. Redovito nordijsko hodanje može poboljšati kardiovaskularno zdravlje, smanjiti stres i pomoći u kontroli tjelesne težine.
Za početak nordijskog hodanja potrebni su samo udobna obuća, odjeća prikladna za vremenske uvjete i par štapova. Tehnika je jednostavna za naučiti, ali je važno koristiti pravilnu formu kako bi se maksimizirale koristi i izbjegle ozljede. Osnovna tehnika uključuje pravilno postavljanje štapova uz korak, uz istovremeno rotiranje ramena i ruku.
Zbog svoje prilagodljivosti i brojnih zdravstvenih prednosti, nordijsko hodanje postaje sve popularnije diljem svijeta. To je odličan način da ostanemo aktivni, poboljšamo svoje zdravlje i uživamo u prirodi.
Informacije o upisima te termine i lokacije
potražite na stranici https://www.trcaona.hr/vijesti/upisi-u-trcaonu-2025/
Izvori:
- Mannerkorpi, T. (2005). Nordic Walking: The Complete Guide to Health, Fitness, and Fun. Human Kinetics.
- Schwameder, H. (2008). Biomechanical analysis of Nordic walking. Journal of Sports Sciences, 26(10), 1021-1032.
- Figard-Fabre, H., Fabre, N., Leonardi, A., & Schena, F. (2011). Physiological and perceptual responses to Nordic walking in obese middle-aged women. Journal of Sports Medicine and Physical Fitness, 51(1), 36-43.
- Tschentscher, M., Niederseer, D., & Niebauer, J. (2013). Health benefits of Nordic walking: A systematic review. American Journal of Preventive Medicine, 44(1), 76-84.
- International Nordic Walking Association (INWA). (2020). Nordic Walking Technique. Dostupno na https://www.inwa-nordicwalking.com
- Kukkonen-Harjula, K., & Hiilloskorpi, H. (2004). Training for endurance with Nordic walking. Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports, 14(5), 303-309.
- American Heart Association (AHA). (2021). Walking for a Healthy Heart. Dostupno na: https://www.heart.org